Tiež máte dom bez výťahu? Pomôžeme Vám s výberom.

15. April 2021

Kompletný a detailný sprievodca výberom výťahu

 

 

 

Milí zákazníci,

 

V minulom mesiaci nám vyšel článok na odbornom webe TZB-info.cz. Celý článok si môžete prečítať tu Kompletní průvodce výběrem výtahu.

Napísali o nás tiež v časopisoch Architekt +, Top stavebné SK, Správca bytových domov SK a Praktický rádce pro SVJ.  

  

Tiež máte dom bez výťahu?
Všetko, čo potrebujete vedieť pri výberu nového výťahu  

 

Určite sa to stalo aj Vám. A je jedno koľko máte rokov. Jednoducho ste si troška ublížili - zakopli, alebo máte viacej detí, alebo pribudol dajaký ten rok a cesta domov (ak nebývate na prízemí) sa stala malou krížovou cestou, a to nehovoríme o psíkoch, alebo o sťahovaní.


Možno ste si práve teraz povedali: „ A dosť! Musí existovať nejaké riešenie, aby sa cesta domov stala príjemnou. Čo tak výťah!“ Lenže Vám došlo, že odborníkom na výťahy sa nestanete cez noc. Ku všetkému Vám všetci sľubujú kde čo a nakoniec zistíte, že ste sa zaradili so svojim výťahom do množstva okolitých komaxitovaných konzerv (komaxit = práškový náter). V takomto výťahu si povznášajúci pocit z jazdy neviete vonkoncom predstaviť, aj keď sa tiež dostanete tam kde ste chceli.

V následujících řádcích se Vám pokusíme předat všechny potřebné informace, aby se z Vás stal, i když ne odborník, tak alespoň velmi podrobně obeznámený laik, co se výtahové technologie týče.

 

Pokúsime sa Vám trocha pomôcť aby ste sa trocha zorientovali a poradíme Vám:

1. Kde do Vášho domu výťah umiestniť

2. Aké sú na trhu druhy výťahov

3. Ako sú na tom české a slovenské firmy

 

 

1. Kde do Vášho domu výťah umiestniť

- Vnútorný výťah do voľného priestoru v dome
Tak teda: Bývate v bytovom dome, ktorý má odhadom 4 poschodia a do ktorého ( behom reálneho socializmu, kedy Váš dom stavali) nenainštalovali výťah. Tu sa nám ponúkajú dve možnosti – v dome je voľný schodišťový priestor (máva rozmery asi 1250 mm x 2200 mm), alebo je v dome voľná šachta (máva rozmery asi 1100 mm x 2000 mm). V oboch prípadoch ste vyhrali a ponúkame Vám tieto riešenia:

 • výťah lanový elektrický s bočnou mini strojovňou, plus oceľová presklená konštrukcia výťahovej šachty pre situáciu, keď je voľný schodiskový priestor

 • lanový výťah bez strojovni (hlava šachty toto riešenie väčšinou nedovoľuje, máva len okolo 2,6m)

 • výťah hydraulický so strojovňou pod schodmi, alebo za šachtou

 • mini výťah

- Vonkajší výťah umiestnený zvonka k budove
Pokiaľ nemáte vo svojom bytovom dome schodiskový, alebo iný priestor, je riešením umiestniť výťah zvonka k budove. Je to síce nákladnejšie riešenie, ale výhodou je,že si môžete vybrať výťah presne podľa svojich predstáv, pretože nie ste limitovaní priestorom. Pokiaľ si výťah umiestnite do oceľovej presklenej šachty, získate architektonický prvok s výhľadom do okolia. Ponúkame Vám tieto riešenia:

 • Lanový výťah bez strojovni (so strojom v hlave šachty) v oceľovej, alebo murovanej šachte

 • Mini výťah, ak máte rodinný dom, penzión, alebo napr. ordináciu a to s 2 alebo 3 poschodiami v oceľovej, alebo v murovanej šachte 

   

   

   


2. Aké sú na trhu druhy výťahov

- Lanové výťahy so strojovňou nad šachtou
Pokiaľ bývate v bytovom dome ktorý má veľa poschodí a má vyššie nároky na prevádzku, tak lanový výťah so strojovňou nad šachtou je pre Vás najvhodnejší. Jedná sa o energeticky úsporný výťah s tichým a odladeným chodom, vďaka umiestneniu stroja v samostatnej strojovni. Umiestenie je možné do zrkadla schodiska alebo do výťahovej šachty.

 • nosnosti od 320 do 2000 kg

 • rokmi preverená technológia, oceľové laná vydržia až 2x dlhšie ako poplastované laná či pásy

 • tento výťah je klasikou a je najlepším riešením pre bytové domy od 5 staníc a viac


- Lanové výťahy s bočnou mini strojovňou

Riešenie vyvinuté hlavne pre domy bez výťahu. Je navrhnutý špeciálne pre veľmi úzke výťahové šachty. Jedná sa o energeticky úsporný výťah s tichým a odladeným chodom, vďaka umiestneniu stroja v samostatnej strojovni. Umiestenie je možné do zrkadla schodiska, alebo do výťahovej šachty.

 • nosnosti od 320 do 650 kg

 • ostatné je rovnaké ako u lanových výťahov

 • jedná sa o najlepšie riešenie pre domy bez výťahu


- Lanové výťahy bez strojovni
Pokiaľ bývate v bytovom dome, máte administratívnu budovu, ale bývate v pamiatkovo chránenej budove kde je priestor pre výťah obmedzený alebo bez akéhokoľvek priestoru, riešením je lanový výťah bez strojovni. Jedná sa o priestorovo veľmi úsporný výťah so strojom umiestneným priamo v šachte. Je tiež ideálnym riešením ako prístavba zvonka k budove

 • nosnosti od 320 do 2000 kg

 • hlava len 2700 mm, priehlbeň od 500 mm

 • energeticky jedno z najúspornejších riešení

 • nedá sa použiť pre domy bez výťahu s hlavou šachty okolo 2,5 m


- Hydraulické výťahy
Pokiaľ bývate v bytovom dome do 4 poschodí a chceli by ste prostý, tichý výťah, ktorý má nižšie vstupné náklady a dlhú životnosť, hydraulický výťah bude Vaša jasná voľba. Jedná sa o veľmi jednoduchý výťah s jednoduchou údržbou pre nízke budovy do 6 staníc, bytové domy, penzióny, hotely a modernizácie. Umiestenie je možné do zrkadla schodiska alebo do výťahovej šachty.

 • nosnosti od 320 do 1600 kg

 • výhodou je jeho jednoduchosť spolu s priaznivou cenou

 • nevýhodou je vyššia spotreba elektrickej energie (o tom si povieme neskôr) a tiež nižšia rýchlosť 0,5m/s a tým aj menšia dopravná kapacita


- Hydraulické (elektrické) plošiny do rodinných domov, firemných sídel, či ordinácií
Ak chcete pri výbere výťahu ušetriť a máte rodinný dom, penzión či iný dom do 2 až 3 poschodí, vyberte si malú hydraulickou plošinu, ktorá je veľmi úsporná – keď je plošina v prevádzke má spotrebu skoro ako Vaša žehlička (2.2 kW), prevádzka plošiny Vás potom stojí iba asi 1200 kč/rok. Umiestnenie do výťahovej šachty, alebo ako prístavba zvonka k domu.

 • nosnosti od 250 do 500 kg

 • hlavnou výhodou je veľmi priaznivá cena

 • plošinu na prvý pohľad od výťahu nerozoznáte

 • nevýhodou je nízka rýchlosť 0,15 m/s a tým aj malá dopravná kapacita

Jednoduché odporúčanie je:
- Pre bytové či iné domy okolo 4 a viacej staníc zvoľte lanový výťah s bočnou mini strojovňou, alebo výťah bez strojovni
- Pre bytové domy do 4 staníc s malou prevádzkou a s obmedzeným rozpočtom zvoľte výťah hydraulický
- Pre rodinné domy, penzióny či ordinácie do 3 staníc s malou prevádzkou stačí hydraulická (elektrická) plošina


Lanový výťah bez strojovny LC maxi v Základnej škole Polička (LiftComponents s.r.o.)


3. Ako sú na tom české a slovenské firmy

V Českej republike a na Slovensku existuje veľa výťahových firiem. Avšak len málo z nich sú skutočnými výrobcami ktorí výťahy skutočne vyrábajú. Pri výbere firmy sa pozerajte na to, či je firma skutočne výrobcom, alebo výťahy nakupuje ako celok od inej osvedčenej firmy. Poprípade odkiaľ presne výťahy má. Zaujímajte sa o záruku, životnosť a dostupnosť náhradných dielov.

 • Existujú výrobné firmy, ktoré Vám výťah vyrobia, namontujú a servisujú.
 • Existujú výrobné firmy, ktoré výťahy vyrábajú a vyvíjajú. Ich montovanie a servis vykonáva servisná firma vo Vašom okolí, ktorá je Vám najbližšie (vhodné z hľadiska dostupnosti servisu)
 • Sú firmy, ktoré výťahy skladajú od rôznych výrobcov komponentov, a to priamo na mieste inštalácie, (tzn. že až u Vás zisťujú či sú diely vzájomne kompatibilné) a na tie pozor!
 • Nakoniec tu máme niektorých malých výrobcov, ktorí tvrdia že ich zastaralé technológie vyrobia kvalitný výťah. Nevyrobia! Skôr či neskôr sa to prejaví na poruchovosti a životnosti výťahu.

 

Problémom malých výrobcov je, že sú jediní ktorí sú schopní skutočne daný výťah servisovať, a pokiaľ nie ste so servisom spokojní, aj tak nemáte na výber.

Jednoduché odporúčanie je:
Pokiaľ firma tvrdí že je výrobcom, navštívte ju. Dobrý výrobca Vám rád ukáže svoju firmu, výrobu a firemný showroom. Pokiaľ je to malá, či stredná servisná firma, ktorá výťahy nakupuje priamo od výrobcu – tak platí to isté. Zájdite sa na niektoré ich realizácie pozrieť a overte si či je firma autorizovaným výrobcom. Radšej sa skladaným výťahom vyhnite!


 

Pokračovať budeme v 2. časti, kde sa dozviete viac o dizajne a úspore našich výťahov.